Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Sitemize 8 tane moderatör alinacaktir . Moderatör olmak için Tiklayiniz..

Arka Planı Temizleme [12 Değişik Yol + Resimli Anlatım]

YazarMesaj
Takii
Admin
Admin
Takii

Zodyak Zodyak : Başak çin astrolojisi çin astrolojisi : Köpek Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 627 Karma Karma : 1558 Rep Rep : 3 Doğum tarihi Doğum tarihi : 25/08/94 Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 16/04/10 Yaş Yaş : 29 Nerden Nerden : aLmanya İş/Hobiler İş/Hobiler : footbaLL biLardo ....

Arka Planı Temizleme [12 Değişik Yol + Resimli Anlatım] Empty
MesajKonu: Arka Planı Temizleme [12 Değişik Yol + Resimli Anlatım]   Arka Planı Temizleme [12 Değişik Yol + Resimli Anlatım] Icon_minitimeCuma Mayıs 14, 2010 2:44 am

Tamamen Alıntıdır:):)

Belki biliyorsunuz,belkide bir kaçından haberdarsınız.ama forumda aramalarımda bu kadar kapsamlı verileni bulamadığım için yayınladım..
umarı işinize yarar Tifam =)
..webdersleri..
1-Pen Tool
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Resimden iki kavunu çıkarmamız gerekiyor. Resmi inceliyoruz...
Arka plan karışık, ve seçmemiz gereken parçalar net olduğu için, en mantıklı seçme aracı Pen Tool olarak görünüyor.
Resimdeki gereken parçanın çevresini Pen Tool'u kullanarak dönün. Başlangıç noktasını imajın düz hatlarından biri olarak seçmeniz, path'i bitirdiğiniz zaman o kısımda bir sorun olmanısı engeller.
Çizdiğiniz bir nesnenin Path'i bitince, Path' kaydeder ve seçililikten çıkarırsanız, aynı resim üzerindeki diğer nesneyi seçerken yeni bir work Path açılır. İşiniz bitince onu da kaydedersiniz. Yukarıdaki örnekteki 1 ve 2 numaralı Path'ler böyle hazırlandı.
Path'i seçililikten çıkarmadan devam edeseniz tüm çizdikleriniz aynı yerde toplanır. Hangisini yapacağınıza kendiniz karar vereceksiniz. Çalıştığınız işin durumuna göre bu ayrıntı işinize yarayabilir.
Ctrl (ya da Mac.elma tuşunu) basılı tutarken path'in üzerine tıklarsanız, resmin üzerinde seçili alanın oluştuğunu görürsünüz. Hemen tıklarsanız içini silersiniz. Select/Inverse seçili alanın dışını seçmenizi sağlar. Path'in seçili olmamasına dikkat edin, yoksa o silinir :)

Dışını sildiğiniz parçaları istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Gölge eklemeniz iyi olur...

2-Magic Wand
Tabağı çimenelerin üzerinden kaldırıp masaya koymamız gerekiyor. Resmin genel yapısını inceliyoruz.
Tabak bizim için çok net bir seçme alanı sağlıyor. Bu durumda Magic Wand en uygun araç...
Tabağa tıkladığımızda seçilen alanı save selection aracılığıyla alfa kanalı olarak kaydedin. İçinde istemediğimiz parçalar var. Dışında da olsaydı ikisinden birini temizlememiz gerekecekti. Ama tabağın dışı bize net bir seçim alanı oluşturduğu için içindeki portakal dilimi parçalarını silmeye uğraşmanın anlamı yok. Çünkü nasıl olsa bu alfa kanalını işimiz bitince silip atacağız.
Aşağıda sağ ve soldaki parçaları inceleyin. 1. resimdeki tabağın çevresindeki çimenlerden etkilendiği için biraz tırtıklı. Bunu seçerek resmin dışını sildiğimizde kırık parçalar görünüyor.
2. resimde ise, Blur more filtresi kullanarak kanalı biraz yumuşattık. Tabağın dışını Magic Wand'la seçip silersek daha iyi bir sonuç alıyoruz.
Portakal tabağını masaya koyduk işte :)

3-Magnetic Lasso

Böğürtleni zeminden ve yapraklardan ayıracağız. Resme bakıyoruz, zemin açık renk, yapraklar ile seçeceğimiz kısım zıt renkler, bu yüzden işimiz kolay. Çünkü Magnetic Lasso, açık koyuya ve renge kontrastlığına duyarlı bir araç.
Yapacağınız şey, aracı seçip, bir noktaya tıklayarak başlayıp, seçeceğiniz kısmın çevresinde fareniz ile dolaşmaya başlamak. Gereken yerler olursa oraya tekrar tıklayıp, tıklamalarla devam edebilirsiniz, gereken yerlerde farenizi dolaştırmaya devam edersiniz.
Başlangıç noktanızın üstüne gelince tekrar tıklayarak işlemi bitirirsiniz. Seçili alanınız hemen oluşur. Select/Invers ile dışını seçip silebilirsiniz.

4-Polygonal Lasso
Kitapların bir kısmını almak istiyoruz. Yapısı gereği genel olarak köşeli hatlar seçmemiz gerekiyor. Pen de olabilir ama Polygonal Lasso da amacımıza uygun bir araç...
Yuvarlak hatlarda daha sık aralıklarla tıklamanız gerekiyor. Başlangıç noktasının üstüne tıkladığınızda alanınız seçili olacak. Dışını seçip silebilirsiniz.
https://eglentr.forum.st

Arka Planı Temizleme [12 Değişik Yol + Resimli Anlatım]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Texture Nasıl Yapılır [Karizma'dan Resimli Anlatım]
» Color Range Tekniği ile Arkaplan Temizleme
» Photoshopta 3 boyutlu yazı yapımı [ Resimli Anlatım ]
» 60 dan fazla photoshop dersi (Türkçe ve resimli anlatım) [17 03 2007]
» Demiroren'in ''B''planı